Zapach Tajlandii według norwega - "Karaluchy" Jo Nesbo
Tytuł: "Karaluchy"
Tytuł w oryginale: Kakerlakkene
Seria: z komisarzem Harrym Hole
Tom: II
Autor: Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery w Polsce: 29 czerwca 2011
Data premiery w oryginale:1998
Harry Hole to norweski policjant, którego poznaliśmy już w pierwszym tomie
( "Człowiek-Nietoperz") ma dość duży problem z alkoholem, przez co ma mnóstwo
kłopotów w pracy. Kiedy w tajlandzkim domu publicznym ginie ambasador Norwegii,
do sprawy zostaje przydzielony właśnie Harry. W tym czasie w Oslo pospiesznie tworzony
jest plan uniknięcia skandalu.
Skacowany, z walizką pełną zastrzyków z witaminą B12 zmierza na lotnisko. Niedługo
później samolot ląduje na lotnisku w Tajlandii, a Hole wkrótce zaczyna krążyć po uliach
Bangkoku - wśród świątyń, palarni opium, dziecięcych prostytutek oraz barów go-go,
próbuje rozwiązać zagadkę śmierci ambasadora. Odkrywa że w tej sprawie chodzi o coś
więcej niż o morderstwo, za ścianami pełza coś, co nie znosi światła dziennego.
"Karaluchy" były moim pierwszym spotkaniem z Nesbo. Pożyczona od koleżanki książka przeleżała kilka tygodni na dnie szafy, a ja nieświadoma co to jest zwlekałam z rozpoczęciem lektury. Niesłusznie! Bardzo dobra pozycja dla książkoholika od Jo Nesbo, który nie bezpowodu jest jednym z najlepszych norweskich i nordyckich pisarzy.
Zdobywca *Nagrody Szklanego Klucza, perfekcyjnie czuje się w kryminale i świetnie mu to wychodzi. Interesująca fabuła sprawia, że strona po stronie chce się tego więcej, a w głowie wciąż kotłują się myśli o domniemanym zabójcy. Bardzo dobra fabuła oraz zbudowanie wątków przyciąga, napięcie, które pojawia się już w pierwszych kilku zdaniach trzyma do samego końca. Świetnie skonstruowana opowieść, same mocne charaktery, niezliczona ilość ślepych uliczek, a na końcu i tak autor zaskakuje czytelnika odkrywając twarz zabójcy.
Tym razem Hole zabiera nas na wycieczkę do Bangkoku. Jak to w Tajlandii spotyka nas tam mnóstwo przedziwnych sytuacji. Przyczyną wycieczki Harrego na wschód jest zabójstwo ambasadora - Atle Molnesa, znalezionego z nożem w plecach w jednym z tajlandzkich, obskurnych domów publicznych. Ambasador jest przyjacielem premiera, więc Harry musi prowadzić sprawę wyjaśnienia morderstwa wyjątkowo ostrożnie, żeby możliwie jak najmniej informacji wypłynęło do informacji publicznej, co interesuje zwierzchników bardziej niż odnalezienie mordercy Molnesa.
Autor po raz kolejny serwuje czytelnikom pełen przekrój wydarzeń oraz barwnych postaci drugoplanowych, pozwala nam poznać geografię, kulturę oraz zachowania tamtejszych ludzi.
Nesbo porusza też ważne i wciąż aktualne tematy takie jak pedofilia czy też przemysł seksualny.
Zarówno w części pierwszej jak i w drugiej sam Nesbo pisząc powieści przebywał na terytoriach państw, o których pisał. Kiedy przybył do Tajlandii założył sobie, że będzie przebywał tu dwa miesiące jednak dość szybko zdał sobie sprawę z tego że nie będzie to łatwe. Po dwóch tygodniach zaaklimatyzował się i nie zważał na hałas, korki czy też klimat, który przyprawiał o klaustrofobię.
Zastosował również ten sam schemat, który pojawił się w części pierwszej znów Harry jest wysłany za granicę kraju w celu rozwiązania zagadki śmierci rodaka za granicą. Harry nadal ma problem z alkoholem i nadal ma za nic polecenia zwierzchników. Typ niepokorny jak to kiedyś śpiewał Stachursky. Jednak tego typa nie sposób nie polubić. Brak zmian w Harrym to wspaniały gest autora. Hole jest niesamowity taki jaki jest. Czytelnicy, polubili Harrego z pierwszej części a w drugiej mogą tylko wzmocnić więź z głównym bohaterem.
Podsumowując, chcę Wam bardzo serdecznie polecić kolejny tom o Hole'u. Jest to kolejna książka o której opinie są bardzo zróżnicowane, jednak ja zawsze polecam przeczytać i samemu wyrobić sobie o niej opinię. Mi książkę czytało się bardzo sprawnie, a zakończenie przekroczyło moje oczekiwania.
Polecam serdecznie
Magda
MOJA OCENA 9/10
* Nagroda Szklanego Klucza (szw. Glasnyckeln) przyznawana jest corocznie pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną, nagrodą jest prawdziwy szklany klucz, przyznawany przez członków Skandynawskiego Stowarzyszenia Kryminalnego (Skandinaviska Kriminalsällskapet) za powieść napisaną przez autora z Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii lub Szwecji. Nazwa nagrody nawiązuje do tytułu powieści Dashinella Hammeta pt. Szklany Klucz z 1931.
O AUTORZE
Jo Nesbo (ur. 29 marca 1960r w Oslo) - norweski pisarz kryminałów oraz muzyk poprockowy, z wykształcenia ekonomista.
Komentarze
Prześlij komentarz