Najcenniejszy dar - Richard Paul Evans

















Tytuł: Najcenniejszy dar
Tytuł w oryginale : The Christmas Box 
Autor: Richard Paul Evans
Tłumaczenie: 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak
Data premiery: 01 stycznia 2012







Głównym bohaterem książki jest Richard - mężczyzna, ojciec i mąż. Razem z żoną Keri i malutką córeczką Jenną prowadzą dość szczęśliwe życie, jednak wciąż kłopotem pozostaje maleńkie mieszkanie, które dzielą w Salt Lake City. Pewnego ranka Keri odnajduje w codziennej gazecie ogłoszenie starszej pani, która szuka współlokatorów do swojej posiadłości. W zamian za pomoc w codziennych obowiązkach, staruszka udostępnia rodzinie, która z nią zamieszka wschodnie skrzydło swojej posiadłości. Małżeństwo postanawia wykorzystać szansę rzuconą im przez los i przeprowadzają się do domu MaryAnne. Pewnego dnia Richard odkrywa stare, tajemnicze listy ukryte wewnątrz skrzyni stojącej na strychu.

Książka jest swego rodzaju odpowiedzią Evansa na "Opowieść wigilijną" Carola Dickensa. Jest to świąteczna opowieść dla dorosłych. 











O AUTORZE:

Richard Paul Evans to urodzony 11 października 1962 roku w Salt Lake City amerykański pisarz, autor wyjątkowo popularnych powieści obyczajowych, spośród wiele trafiło na prestiżową listę bestsellerów „New York Timesa”. Obok powieści dla czytelników dorosłych, takich jak „List”, „Stokrotki w śniegu”, „Obietnica pod jemiołą”, pisze także młodzieżową serię science fiction zatytułowaną „Michael Vay”.
Richard Paul Evans przez wiele lat pracował w marketingu jako kierownik reklamy – pewnego dnia postanowił sprawić swoim dzieciom unikalny prezent na święta Bożego Narodzenia: napisać dla nich książkę, aby wyrazić jak wielką miłością darzy swoją rodzinę. Tak powstała pierwsza książka cyklu pod tytułem „Najcenniejszy dar”. Po entuzjastycznym przyjęciu powieści przez rodzinę, Evans wydrukował więcej kopii swojej książki i rozdał swoim bliskim i przyjaciołom. Powieść szybko stała się popularna, trafiła do księgarni i stała się lokalnym bestsellerem – niedługo potem zaczęli o nią dopytywać agenci wydawnictw, aż w 1995 roku została oficjalnie wydana nakładem wydawnictwa Simon & Schuster i wspięła się na pierwsze miejsce bestsellerów magazynu „The New York Times”. Jeszcze w tym samym roku powstał film na podstawie powieści – „Gwiazdkowy dar”, który przez wiele lat był pokazywany w telewizji w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Od tego czasu Richard Paul Evans wydał ponad trzydzieści książek, które wielokrotnie znajdowały się na listach bestsellerów oraz zdobyły wiele nagród. Powieści obyczajowe autora były również ekranizowane: studio Hallmark przeniosło w 1996 roku na mały ekran książkę „Zegarek z różowego złota”, w którym zagrała między innymi Naomi Watts, a w 2002 roku „Medalion” z Vanessą Redgrave i Chadem Willettem w rolach głównych. W 2006 roku do telewizji trafił również film „Idealny dzień”, w którym zagrali między innymi kilkukrotnie nominowany do Złotych Globów Rob Lowe oraz laureat nagrody Emmy Christopher Lloyd.
W 2011 roku Richard Paul Evans odszedł od gatunku powieści obyczajowej i ziścił swoje dziecięce marzenia – w młodości uwielbiał bowiem komiksy i w pewnym momencie w tajemnicy napisał książkę fantasy „Michael Vay. Więzień celi nr 25”, opisującą przygody czternastolatka mającego supermoc – potrafi absorbować i wytwarzać prąd elektryczny. Wraz z przyjaciółmi musi zmierzyć się z prawdą o pochodzeniu swoich supermocy oraz z tajemniczą organizacją, która depcze im po piętach. Wydawnictwo na początku nie wierzyło w sukces książki, która niedługo potem wskoczyła jednak na listy młodzieżowych i dziecięcych bestselerów. W skład serii o przygodach Michaela Vaya wchodzi jeszcze książka „Bunt” oraz kilka oczekujących polskiego tłumaczenia tomów: „Battle of the Ampere”, „Hunt for Jade Dragon”, „Storm of Lightning” , „Fall of Hades” oraz „The Final Spark”.
Richard Paul Evans w 1996 roku założył fundację „The Christmas Box House” wspierającą dzieci oraz nastolatków w potrzebie; fundacja we współpracy z innymi organizacjami międzynarodowymi buduje domy opieki oraz ośrodki dla ofiar przemocy domowej, dzieci i młodzieży bez dachu nad głową oraz znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej. Fundacja prowadzi również akcje „JourneyUP mentor project”, „Project ELF” oraz międzynarodowe akcje pomocy humanitarnej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Historia złodzieja dzieł sztuki czyli "Łowcy głów" od mistrza Jo Nesbo

Ursynowska seria podpaleń w "Podpalaczu" Wojciecha Chmielarza

"Houston mamy problem" - Katarzyna Grochola