Kartka z kalendarza. 9 września - Światowy Dzień FAS
FAS.
Skrót, który niewiele mówi niewtajemniczonym. Co to tak właściwie jest?
Zacznijmy od początku.
Przeglądając jak co rano Instagrama, natknęłam się na filmik Chujowej Pani Domu oraz Mam Wątpliwość, gdzie obie wymienione Panie jak wielu innych twórców, nagrali spot dotyczący FAS, a dokładniej #FASSOF. Dokładnie. Czym jest ten cały FAS? No, więc niezawodna Wikipedia śpieszy nam z pomocą:
FAS ( z ang. Fetal Alcohol Syndrome, FAS, AZP) zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Jest to choroba nieuleczalna, ale można jej uniknąć, zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży.
No właśnie. Dla większości ludzi to po prostu logiczne, że alkohol w ciąży jest niedozwolony. Co więcej pewnie większość z Was, pomyśli sobie teraz, że na właśnie tę chorobę zapada w większości potomstwo pochodzące z rodzin patologicznych. Nic bardziej mylnego. Pochodzenie, czy status materialny nie mają większego znaczenia. Za to znaczenie ma alkohol. Zapewne wiele z Was do tej pory spotkało się ze stwierdzeniem, że "lampka czerwonego wina, raz na jakiś czas nie zaszkodzi". Aby czy na pewno?
Po dzień dzisiejszy nie ma miarodajnych badań stwierdzających jaka ilość alkoholu jest dopuszczalna.
Faktem jest jednak, że alkohol jest teratogenem, czyli środkiem pochodzenia zewnętrznego, mającym ogromny wpływ na rozwój wewnątrz-łonowy, a w konsekwencji wywołujący odchylenia rozwojowe bądź defekty czynności metabolicznych tj. wady wrodzone. Skoro ten teratogen jest z góry tak niebezpieczny dla zdrowia rozwijającego się dziecka, to dlaczego kobiety i tak spożywają alkohol w błogosławionym stanie?
Tego nie wiemy.
Lekarze są zgodni:
KAŻDA ILOŚĆ WYPITEGO ALKOHOLU W TRAKCIE CIĄŻY NIESIE RYZYKO WYSTĄPIENIA ZABURZEŃ W ROZWOJU DZIECKA!
Dlatego też już kolejny raz ruszyła kampania lokowana hashtagiem #FASOFF. To właśnie ona przede wszystkim stara się zwrócić uwagę na to, że FAS to nie tylko trzy zgrabnie dobrane litery. To jedno z najcięższych zaburzeń neurorozwojowych. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem wymagają terapii i odpowiedniego wsparcia. Co ciekawe, idea ustanowienia Dnia Świadomości wypłynęła od rodziców dzieci cierpiących na zespół alkoholowy i poalkoholowy z Kanady i USA. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 09.09.1999r. w Nowej Zelandii. Pierwsze obchody Światowego Dnia FAS w Polsce odbyły się w 2004 roku.
W Polsce rocznie rodzi się 9 000 dzieci ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych.
Fundacja " Dom w Łodzi" jest wyjątkowym domem dziecka dla dzieci chorych i niepełnosprawnych, to jedyny w Polsce tego typu dom i we współpracy z Kampanią Piwowarską poprzez kampanię chcą zmienić świadomość Polaków dotyczącą FAS.
Dlaczego właśnie dziś poruszyłam ten, dość trudny temat?
Bo z przytupem chciałam rozpocząć nowy cykl na moim blogu, a data 9 września, czyli data na którą przypada Światowy Dzień FAS stała się idealną okazją na zwrócenie uwagi oraz edukowanie ludzi o tym czym ten FAS właściwie jest.
Mam nadzieję, że sam temat Was zainteresował i dał nieco do myślenia. Postaram się co jakiś czas wyłapywać ciekawe nietypowe święta czy akcje społeczne takie jak ta, które mogą Was zainteresować.
Buziaki M.
Komentarze
Prześlij komentarz